راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • زی طلبگی؛ هنجارشناسی جلوه‌های رفتاری حوزویان  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوری  
 • تعداد بازدید :  
 • 20586  
 •  فهرست کتاب
 • پرسش‏ها

  1ـ سر و وضع ظاهری: روشن‏ترین مصادیق زی طلبگی، سر و وضع ظاهری او است. این‏كه طلبه با چه هیئت ظاهری نمایان گردد و از چه اموری پرهیز كند، در پاره‏ای موارد محل گفت‏وگو است و برخی از مصادیق آن، نیاز به تذكر ویژه دارد؛ سر و وضع ظاهری شامل لباس، آرایش سر و صورت، تمیزی بدن، بهداشت فردی، و انتظام امور شخصی و محیط پیرامون می‏شود.

  2ـ حضور در اماكن: یكی از جلوه‏های ظاهری طلبه كه باید درطلبگی مورد بحث قرار گیرد، حضور او در مكان‏های خاص است. جواز یا شایستگی حضور در پاره‏ای از اماكن ـ مانند مسجد ـ یا عدم حضور در پاره‏ای دیگر ـ مانند میكده ـ محل تردید نیست؛ اما از جمله جلوه‏های اجتماعی طلبه، حضور در اماكنی مانند پارك، شهر بازی، سیرك، باغ وحش، طبیعت، كنار دریا، سینما، كنسرت موسیقی، تالار عروسی، مجالس جشن و شادی، رستوران، ساندویچی، گیم نت، ورزشگاه، استخر، كلیسا و عبادتگاه سایر ادیان و مذاهب، بازارهای خاص، جلسات گعده و ... است. شایستگی یا ناشایستگی این حضورها گاهی محل سؤل قرار می‏گیرد.

  3ـ دارایی، مخارج و سطح زندگی: دارایی‏ها و متعلقات وابسته به هركس به نوعی دنباله وجود او به شمار می‏رود و به پای او نوشته می‏شود. گویی از شمار جلوه‏های ظاهری آدمی همین اشیای وابسته به او است كه نشان از ذوق و انتخاب و صلاحیت، و گاهی بزرگی و افتخار پنداشته می‏شود. این امور به دو دسته مهم تقسیم می‏شود:

  دسته اول، اقلام سرمایه‏ای كه استفاده از آن، با فرض بقای عین آن است، مانند یخچال، خانه، ماشین، مبل، لوستر، فرش، كامپیوتر، ظرف، لباس، تلفن همراه و ... .

  دسته دوم، اقلام مصرفی كه استفاده از آن، به استهلاك عین آن می‏انجامد، مانند خوردنی‏ها و آشامیدنی‏ها، برخی نوشت‏افزارها (از قبیل قلم، پاك‏كن و دفتر) و مواد بهداشتی (از قبیل عطر، خمیر دندان، دستمال كاغذی، صابون و شامپو).

  این‏كه طلبه، دارایی‏های خود را در چه حدی تنظیم كند و كدام یك از انواع مصادیق آن را به مالكیت گیرد ـ دست كم در مواردی ـ محل گفت‏وگو است.

  4ـ رفتارها: رفتارهای ظاهری طلبه نیز ـ با اندكی توسع در لغت ـ از مصادیق زی می‏باشند. بدون تردید، انسان با رفتارهای اجتماعی، خود را می‏نمایاند و باطن خود را آشكار می‏سازد. درباره جواز اخلاقی پاره‏ای از این رفتارها برای طلبه می‏توان تأمل داشت.

  5ـ عنوان و مدرك تحصیلی: با توجه به این‏كه در دنیای امروز عنوان و مدرك تحصیلی هر كس، نوع تلقی دیگران از او را شكل می‏دهد و نگاه مردم به او را متحول می‏سازد، مناسب است در این بحث، از آن نیز سخنی به میان آید. آیا طلبه موظف است به دنبال عنوان و مدركی باشد و اعتبار خود را در میان مردم بیشتر گرداند؟ آیا طلبه باید نوع نگاه دیگران و اعتماد آنان را به خود تنظیم كند؟

  6ـ كار كردن: اشتغال طلبه به برخی از فعالیت‏های جانبی جهت تأمین معاش و رفع مشكلات اقتصادی محل تردید است. آیا طلبه در حاشیه فعالیت تحصیلی خود می‏تواند به هر كاری بپردازد؟

  این پژوهه در پی حل این ابهام‏ها و پاسخ به این پرسش‏ها است.

  • تعداد رکورد ها : 27
  زی طلبگی