راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • به كجا و چگونه  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوري  
 •  فهرست کتاب
 • دوم: تدریج

  قالَ رَسولُ اللَّهِ  (ص) : یا أَیهَا النّاسُ خُذوا مِنَ الأَعمالِ ما تُطیقونَ[17]

  آن مقدار از عمل که توان دارید برگیرید.

  برنامة عملی که هر کس برای خود در موضوعات مختلف تدارک می‏بیند باید با توان فعلی او تناسب داشته باشد و توان انسان در ابتدای انجام هر کار بسیار کم است. تکلیف و تحمیل به نفس - یا به دیگری - اگر از حد طاقت درگذرد، به عمل تبدیل نمی‏شود و یا استمرار نمی‏یابد و در موارد بسیار، آسیب می‏رساند همان‏گونه که آغاز تمرینِ وزنه‏برداری با وزنه‏های سنگین به ستون فقرات، صدمه وارد می‏سازد و یا دست‏کم، رغبت و اشتیاقِ استمرار آن را از بین می‏برد. به این جهت ضروری است افزایش تعداد وزنه‏ها متناسب با افزایش توانایی فرد و به  «تدریج» باشد تا پیامد سوئی ایجاد نکند.

  توصیه به تدریج دارای دو چهره‏است:

  اول : چهرة سلبی که  «بیش از توان خود در هر مرحله بر خود تکلیف نکنید. »

  دوم : چهرة ایجابی که  «هرگاه توانایی و قابلیت نفس افزایش یافت تکلیف را بیفزایید یعنی تکلیف، کمتر از توانمندی نفس هم نباشد. »

  ترکیب این دو گزاره توصیه به  «اعتدال» در برنامه‏ریزی است. گزارة سلبی ناظر به پیامدهای سوئی است که بیان شد و گزارة ایجابی به لزوم  «حرکت مداوم» و پرهیز از  «سکون»،  «رکود»،  «قناعت به وضعیت موجود» و  «احساس استغنا» اشاره دارد. سفارش بعضی از علمای اخلاق برای اقامة نماز شب چنین است:

   «در ابتدا نیم ساعت قبل از اذان صبح بیدار شوید و پس از مقداری توجه و ذکر بخوابید. یک هفته بر این امر مداومت کنید پس از آن، یک هفتة دیگر این برنامه را اجرا کنید؛ بلافاصله بعد از بیدارشدن وضو بگیرید و سپس بخوابید. هفتة بعد پس از بیدار شدن و وضو یک رکعت نماز وتر را بجا آورید. مدتی بعد علاوه بر نماز وتر، دو رکعت نماز شفع را هم ضمیمه کنید. پس از چندی رکعات دیگر را هم بیفزایید و. . .  «[18]

  در این گونه برنامه‏ریزی به خوبی، اصل مداومت و تدریج رعایت شده‏است. در واقع این توصیه به ما گوشزد می‏کند که  «نماز شب خوان شدن» ارزنده‏تر از  «نماز شب خواندن» است و به‏دست آوردن ملکه و توانمندی عمل زیباتر از انجام عمل.

  البته روشن است که توان اولیة افراد و نیز مقدار زمانی که برای انتقال به مرحلة بعد لازم است در شرایط مختلف، متفاوت است. اما به هر صورت برنامه، باید درجه به درجه سنگین شود.

  قلب سلیمی که زنده‏دلان و خودساختگان پس از یک عمر ریاضت و تلاش به‏دست آورده‏اند یک‏باره یا یک‏شبه به‏دست نمی‏آید. خودسازی امری زمان‏دار و تدریجی است و حوصله و مجاهدت طولانی نیاز دارد. انتظارات و توقعات ما، اگر با این واقعیت هماهنگ نباشد جز آرزویی دست‏نایافتنی و خیالی باطل نیست.

   

  • تعداد رکورد ها : 208
  کتاب به کجا و چگونه
   
  الی این و کیف (ترجمه عربی کتاب به کجا و چگونه)
   
  مقصد رشد اخلاقی
   
  چکیده کتاب به کجا و چگونه