راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • به كجا و چگونه  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوري  
 •  فهرست کتاب
 • شرط سوّم تکلیف: توجّه

  یکی از مهم‏ترین شرایط تکلیف  «توجّه» است. انسان در حین غفلت تکلیف ندارد، و نسبت به عمل اشتباه خود بازخواست نمی‏شود. امّا چنین نیست که همیشه بی توجّه و غافل باشد.  «توجّه» و  «ذکر» در مواردی وجود دارد و در همان موارد انسان وظیفه‏مند است. در لحظه‏ای که غفلتِ انسان به توجه تبدیل می‏شود در همان لحظه تکلیف بر عهدة او می‏آید.

   «وَ إِمّا ینسِینَّک الشَّیطانُ فَلاتَقعُدْ بَعدَ الذِّکری مَعَ القَومِ الظّالِمین»

  و اگر شیطان از یاد تو برد، پس از آنکه متوجّه گشتی با گروه ستمگر منشین.

   «وَ الَّذینَ إِذا فَعَلوا فاحِشَةً أَو ظَلَموا أَنفُسَهُم ذَکروا اللَّهَ فَاستَغفَروا لِذُنوبِهِم، . . . وَ لَم‏یصِرّوا عَلی ما فَعَلوا وَ هُم یعلَمون «[56]

  آنان که چون کار زشتی کنند، یا بر خود ستم روا دارند، خدا را به یاد می‏آورند و برای گناهانشان آمرزش می‏خواهند، . . . و بر آن‏چه مرتکب شده‏اند، در حال علم پافشاری نمی‏کنند.

  هیچ کس حق ندارد به بهانة غفلت در یک مورد، در همة موارد دست از عمل بکشد. به محض ازبین‏رفتن عارضة غفلت انسان مکلّف می‏شود برابر  «توجّهِ» خود، عمل کند.

  حضرت آیةاللَّه بهجت می‏فرمایند:  «یک دقیقه، خود را در یاد خدا دیدید، اختیاراً خود را منصرف ننمایید. و به انصراف و غفلت غیر اختیاری، اهمّیت ندهید.  «[58]

  به این ترتیب روشن شد که راه حرکت انسان برای قدم اوّل همیشه باز است. انسان مجموع امکانات لازم، شامل  «آگاهی»،  «توانایی» و  «توجّه» را برای پیمودن قدم اوّل در اختیار دارد. این امکانات همیشه از حد نصاب بالاتر است و انسان را از عذر و بهانه خلع سلاح می‏کند. پس مشکل عمدة ما در راهِ عمل ندانستن یا نتوانستن نیست. مشکل اصلی ما سستی و کوتاهی است. و نا آگاهی، ناتوانی یا غفلت، تنها به عنوان پوششی برای مخفی نگاه داشتن آن به کار می‏رود.

   

  • تعداد رکورد ها : 208
  کتاب به کجا و چگونه
   
  الی این و کیف (ترجمه عربی کتاب به کجا و چگونه)
   
  مقصد رشد اخلاقی
   
  چکیده کتاب به کجا و چگونه