راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • به كجا و چگونه  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوري  
 •  فهرست کتاب
 • 1)این نوشتار

  جوان، از آن روز که به بلوغ می‏رسد، به موازات رشد جسمی و عقلی، فطرت آرمان‏خواهی و حقیقت‏طلبی در وجودش شکوفا می‏گردد و در جستجوی کمال و سعادت، حرکتی نو می‏آغازد. این تقاضای درونی که شعله‏های بلند جوشش را در او برمی‏افروزد، با دو مانع جدی روبرو است؛

  1 - ناآگاهی و ناآشنایی از این که برای تکامل چه باید کرد؟

  2 - نیروهای مزاحم و سرکشی که او را به سوی هوس‏ها می‏کشاند.

  تلاش این دفتر بر آن است تا مهم‏ترین نگرانی‏های جوان را در حرکت به سمت کمال بررسی کند، مهم‏ترین ابهام‏ها و سؤال‏های او را پاسخ گوید، راهنمای خوبی برای او در تشخیص درست مسیر باشد، منطق و فلسفه زندگی را به خوبی به او بنمایاند و او را در پیمودن این مسیر برانگیزد.

  عمده‏ترین مقصود این دفتر، ارائه پیام خودشناسی است و اگر توانسته باشد قدمی در شناسایی مخاطب به خود برداشته باشد، خویش را کامیاب و موفق می‏پندارد. حکایت آن کس که خود را و کمال خود را و ظرفیت‏ها و دارایی‏ها و سرمایه‏های خود را و راه رسیدن به کمال را نشناخته است حکایت آن جوجه عقابی است که زیر بال مرغ خانگی و لابلای جوجه‏های او سر از تخم در آورده بود. در میان آنها به دنبال دانه‏های کوچک، به روی خاک می‏دوید، با آنها بازی می‏کرد و گاه گاهی نیز با تلاش و زحمت اندکی پرواز می‏کرد. تا این که بر فراز آسمان بلند پرنده تیز پرواز عجیبی زیبا و ستودنی دید. او هرگز نمی‏توانست بپذیرد که آن پرنده بلند مرتبه موجودی از جنس اوست. جوجه عقاب اگر می‏دانست چه میزان قابلیت رشد و استعداد  «شدن» در او نهفته، چه بال‏های قدرتمندی برای اوج گرفتن، چه چنگال‏های توانایی برای شکار کردن، چه منقار تیزی برای دریدن و چه چشم‏های نافذی برای دیدن در اختیار دارد، هرگز به زندگی عادی خود رضایت نمی‏داد و به پستی و خواری قناعت نمی‏کرد.

  روشن است که صِرف توجه به خود و آشنایی با استعدادها و توانمندی‏ها نیز برای رسیدن کافی نیست، حرکت برای یافتن کمال و رسیدن به قله، نیاز به تحمل رنج و چشم‏پوشی از پاره‏ای لذت‏ها و مبارزه با نیروهای مزاحم دارد. اما بی‏تردید این خودشناسی انگیزه‏ای پایدار در دل پدید می‏آورد که رنج سفر را می‏زداید و تلخی مبارزه را به شیرینی تبدیل می‏کند.

  × مؤلف، نیک می‏داند قطر کتاب و فراوانی صفحات آن مانعی بزرگ برای خواندن آن است، اما توجه به اهمیت مباحث، و مرتبه تأثیر آن در ابدیت و سرنوشت انسان کافی است تا حوصله و رغبتی سزاوار آفریند.

  × مخاطب نیز نیک می‏داند که همه مطالب این کتاب - مانند هر کتاب دیگری - برای او تازه نیست، اما در لابلای صفحات این مجموعه پیام‏های تازه فراوانی نهفته است که هرچند به صورت پرسش و پاسخ نیامده، اما پاسخ پرسش‏های زنده اوست.

  × محتوای این مجموعه که محصول ارتباط با جوانان و مشکلات فکری و فرهنگی آنان است، در فضای معنوی ماه مبارک رمضان در چند مرکز دانشگاهی برای دانشجویان عرضه شده است، اما در تنظیم و نگارش آن به گونه‏ای، تلاش شده تا همه جوانانی که در صدد بازاندیشی در نظام ارزشی حاکم بر اذهان خود هستند و در جستجوی  «راه» و  «هدف» زندگی تلاش می‏کنند  (دانشجویان، طلاب علوم دینی، دوستان دبیرستانی و. . . ) و نیز همه آن‏ها که با جوانان و سؤال‏های مهم ایشان ارتباط دارند از این دفتر بهره گیرند.

  × در حد امکان تلاش شده که از کلی‏گویی پرهیز شود. از این رو در فرازهای مختلف کتاب با ذکر مثال‏های ملموس، کلیت و ابهام محتوا شکسته، و همین امر در مواردی به طولانی‏شدن بحث نیز انجامیده است.

  × تکراری که در پاره‏ای از مباحث مشاهده می‏شود از سر توجه و عمد بوده‏است. راز این تکرار در اصل چهارم  (ذکر) معلوم خواهد شد.

  × مخاطب این دفتر جوان مسلمانی است که معتقد به قرآن و سخن پیشوایان معصوم (ع) است. از این جهت ضروری دانسته نشده که اعتبار قرآن و حدیث - قبل از استناد به آن‏ها - اثبات شود.

  × از همه کسانی که در آماده سازی محتوا و تنظیم این اثر سهیم‏اند خصوصاً خانواده گرانقدرم که با ایثار و فداکاری خویش فضای تحقیق را فراهم نمودند، صمیمانه تشکر می‏نمایم و از آستان بلند امام پارسایان و صالحان (عج) ، عنایت ویژه مسألت دارم.

  × هر گونه تذکر، راهنمایی، اصلاح، تکمیل، نقد و نظری پیرامون مباحث این دفتر به غنای محتوا و بهره مورد انتظار آن خواهد افزود و موجب امتنان خواهد بود.

  • تعداد رکورد ها : 208
  کتاب به کجا و چگونه
   
  الی این و کیف (ترجمه عربی کتاب به کجا و چگونه)
   
  مقصد رشد اخلاقی
   
  چکیده کتاب به کجا و چگونه