راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • زی طلبگی؛ هنجارشناسی جلوه‌های رفتاری حوزویان  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوری  
 • تعداد بازدید :  
 • 19490  
 •  فهرست کتاب
 • 7ـ خانواده طلبه

  بی‏شك، یكی از جلوه‏های ظاهری طلبه، خانواده اوست. همسر، فرزند، برادر، خواهر، خویشاوندان و حتی دوستان طلبه هر یك تا حدودی منتسب به اویند و به اندازه همین انتساب در معرض نگاه جامعه و مورد انتظارات خاصی قرار دارند؛ مثلاً پذیرفته نیست كه همسر طلبه حداقل حجاب واجب شرعی را رعایت كند. یا فرزندان طلبه از لباس‏ها و ظواهر خاصی برخوردار باشند. خدای متعال در قرآن كریم این مسئولیت بیشتر را برای خویشاوندان پیامبر اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله این‏گونه گوشزد می‏كند:

  «یـنِسَآءَ النَّبِی مَن یأْتِ مِنكُنَّ بِفَـحِشَةٍ مُّبَینَةٍ یضَـعَفْ لَهَا الْعَذَابُ ضِعْفَینِ وَكَانَ ذَ لِكَ عَلَی اللَّهِ یسِیرًا * وَ مَن یقْنُتْ مِنكُنَّ لِلَّهِ وَ رَسُولِهِی وَ تَعْمَلْ صَــلِحًا نُّؤْتِهَآ أَجْرَهَا مَرَّتَینِ وَ أَعْتَدْنَا لَهَا رِزْقًا كَرِیمًا * یـنِسَآءَ النَّبِی لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَآءِ»؛ [1]

  ای زنان پیامبر! هر یك از شما كه گناه آشكاری انجام دهد، عذاب او دو برابر خواهد بود و این بر خدا آسان است. و هر یك از شما كه خدا و رسولش را پیوسته فرمان برد و عمل شایسته انجام دهد، پاداشش را دو برابر خواهیم داد و برای او روزی ارزشمندی آماده ساخته‏ایم. ای زنان پیامبر! شما مانند سایر زنان نیستید.

  تفاوت خانواده با سایر جلوه‏های ظاهری طلبه، در این است كه خانواده طلبه انسان‏های صاحب اختیار آزادی هستند و نوع زندگی آنان صد در صد در اختیار طلبه نیست؛ یعنی برخلاف رفتارها و سایر وجوه زندگی كه نوعا به دست خود طلبه تنظیم و مدیریت می‏شود، همسر و فرزند او صد در صد تابع او نیستند و ممكن است خلاف انتظار یا توصیه وی رفتار كنند و او نتواند بر آنان تأثیر مورد نظر خود را بگذارد. از این جهت، وظیفه او نیز درباره خانواده كمتر از وظیفه‏ای است كه در مورد خود دارد. بی‏شك، طلبه مانند هر انسان مؤنی وظیفه دارد كه خانواده خود را به تقوا توصیه كند و شرایط زندگی را برای رشد معنوی آنان مهیا سازد:

  «یـأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكُمْ وَ أَهْلِیكُمْ نَارًا»؛ [2]

  ای كسانی كه ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خود را از آتش دوزخ حفظ كنید.

  «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَوةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیهَا»؛ [3]

  خانواده خود را به نماز امر كن و بر آن پایدار باش.

  اما چه بسا همه تلاش‏های طلبه با سوء اختیار آنان ناكام ماند و او نتواند به تمام خواسته خود، در باورها، اخلاقیات، رفتارها، ظواهر و نوع زندگی آنان برسد. در این‏جا اگر طلبه به اندازه توان خود همت كرده باشد، وظیفه دیگری ندارد و در پیش‏گاه خدا معذور است. فرزند حضرت نوح علیه‏السلام، همسر حضرت لوط علیه‏السلام، ابولهب عموی پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله، و جعفر كذاب برادر امام حسن عسكری علیه‏السلام نمونه‏هایی از این تلاش‏های ناكام هستند.

  بنابراین، طلبه باید وظیفه خود را درباره خانواده‏اش انجام دهد، در حد امكان آنان را متوجه مسئولیت‏شان بگرداند و الگوی زندگی دینی را برای آنان ترسیم و به آنان توصیه كند؛ اما اجبار و الزام آنان به پای‏بندی در این موارد، امكان‏پذیر و شایسته نیست.

  قابل توجه این‏كه توصیه به زهد و تقوا و رعایت سادگی، بیش از آن‏كه از خانواده طلبه انتظار رود، از خود او مطلوب است. طلبه بیش و پیش از سفارش این امور به خانواده، باید تلاش كند تا خود بدان عامل باشد.

   


  [1]. احزاب 33: آیه 30-32.

  [2]. تحریم 66: آیه 6.

  [3]. طه 20: آیه 132.

  • تعداد رکورد ها : 27
  زی طلبگی