راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • به كجا و چگونه  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوري  
 •  فهرست کتاب
 • توان برنامه‏ریزی

  تدبیر، دوراندیشی، تسلط بر قواعد برنامه‏ریزی و تشخیص وظیفه نوعی توانایی و ملکه است و مانند دیگر ملکات نیازمند مداومت و تمرین فراوان است. این توانمندی مثل همة توانمندی‏ها، یکباره حاصل نمی‏شود و محتاج گذشت زمان است. پیدایش این توان برای انسان در ابتدا، سخت به‏نظر می‏رسد. اما به‏مرور و با طی تجارب متعدّد، آسان و هموار می‏گردد. برنامه‏ریزی گرچه در ابتدا ممکن است با شکست همراه باشد اما با مطالعه، مشاوره و تفکر می‏توان اُفت وخیزها و اشتباهات را به حداقل رساند.

  در عین حال ناتوانی‏ها و ناکامی‏ها نباید موجب دلسردی شده و ما را از استقامت در به‏دست‏آوردن این ملکه باز دارد.

  همان‏طور که براثر تکرار و مداومت در برنامه‏ریزی، روح تدبیر و هنر مدیریت، اندک‏اندک حاصل می‏شود، درصورت بی‏توجهی و مسامحه، ملکة روزمرگی، سهل‏انگاری، بی‏دقتی و بی‏مبالاتی در وجود ما شکل می‏گیرد. آن‏کس که از ابتدای جوانی، درصدد تدبیر امور خرد وکلان زندگی برنیاید، علاوه‏بر ازدست‏دادن سرمایه‏ها دچار روح و ذهنی آشفته می‏شود که اصلاح آن در سن بالا بسیار دشوار است. واین خطر بزرگِ سستی و تنبلی است.

  شخصیتی که در مسندی مهم قرارگرفته و مسؤولیتی سنگین برعهده دارد ولی درانجام آن تدبیر و مدیریت لازم را به‏کار نمی‏گیرد، در ایام جوانی تن به این تمرین نداده‏است.

  برای به‏دست‏آوردن توان برنامه‏ریزی بسیار مناسب است با چهره‏های موفق ارتباط مستمر داشته‏باشیم و گونه‏های مختلف برنامه‏ریزی را بررسی کنیم.

  جوان گرچه در آغاز با مشاهدة این برنامه‏ها که برخی عملاً در معاشرت با فرزانگان به‏دست آمده است به اجرای موبه‏مو و  «اقتباس» رو می‏آورد اما به‏مرور قدرت  «ترکیبِ» ویژگی‏های مثبت برنامه‏ها را به‏دست می‏آورد و به  «خودشکوفایی» در برنامه‏ریزی می‏رسد. [1]

  بررسی طرح‏ها ومدل‏های مختلف یک اثر، قدرت تشخیص انسان را بالاتر می‏برد و ما را در مقایسه و انتخاب مطلوب، موفق‏تر می‏گرداند. همان طور که برای تهیة یک لباس ساعت‏ها وقت می‏گذاریم و طرح‏ها و الگوهای مختلف را بررسی می‏کنیم در برنامه‏ریزی هم سزاوار است پس از بررسی دقیق الگوها به ترجیح نسبی یکی یا ترکیب شایسته‏ای از آن‏ها روی آوریم.

   

  • تعداد رکورد ها : 208
  کتاب به کجا و چگونه
   
  الی این و کیف (ترجمه عربی کتاب به کجا و چگونه)
   
  مقصد رشد اخلاقی
   
  چکیده کتاب به کجا و چگونه