راه و رسم طلبگي
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • عنوان :  
 • به كجا و چگونه  
 • نویسنده :  
 • محمد عالم‌زاده نوري  
 •  فهرست کتاب
 • سوم: حفظ رغبت نفس

  قالَ عَلِی  (ع) : خادِع نَفسَک فی العِبادَةِ وَ ارفَق بِها وَ لاتَقهَرها وَ خُذ عَفوَها وَ نِشاطَها، إِلاّ ما کانَ مَکتوباً عَلَیک مِنَ الفَریضَةِ فَإِنَّهُ لا بُدَّ مِن قَضائِها وَ تَعاهُدِها عِندَ مَحَلِّها. [19]

  در عبادت و بندگی، نفس خود را بفریب. با او مدارا نما و مقهورش مدار  (تکلیف سخت به او مکن) و هنگام فراغت و نشاطش آن را دریاب  (به طاعت و بندگی وادار) مگر آن‏چه بر تو واجب است که از بجا آوردن آن و مراعات نمودن آن در وقتش چاره‏ای نیست.

  قالَ عَلِی  (ع) : إِنَّ لِلقُلوبِ إِقبالاً وَ إِدباراً فَإِذا أَقبَلَت فَاحمِلوها عَلَی النَّوافِلِ وَ إِذا أَدبَرَت فَاقتَصِروا بِها عَلَی الفَرائِضِ. [20]

  برای دلها اشتیاق و اعراض  (آمادگی و ماندگی) است. پس هرگاه رو کرد آن را به انجام مستحبات وادارید و هرگاه روبرگرداند به انجام واجبات اکتفا کنید. [21]

  چند ساعت مطالعة پیاپی - حتی اگر به سردرد و پریشانی نرسد - چون به تکلف و تحمیل، انجام گرفته، طراوت و نشاط و رغبت ما را به مطالعه کتاب از بین می‏برد. اما توزیع همین چند ساعت بر زمان، امید استمرار آن را افزایش می‏بخشد و نشاط و علاقة ما را حفظ می‏کند.

  بزرگان اخلاق می‏فرمایند: اگر علاقه به اقامة 10 رکعت نماز مستحبی دارید 12 رکعت نخوانید؛ زیرا دو رکعت پایانی که به تحمیل و با فشار و بی‏حوصلگی انجام گرفته، خاطرة ناخوشایندی از خود در ذهن ما باقی می‏گذارد. همین تصویر نامبارک و آزاردهنده، انگیزه و اشتیاق و طلب ما را برای تکرار عمل کم می‏کند. اما اگر هشت رکعت خوانده شود، لذتی که از این عملِ زنده و پرطراوت تجربه می‏شود دو نتیجه در پی دارد:

  اول: پیدایش تصویری دل‏انگیز و خاطره‏ای شیرین در ذهن.

  دوم: پایداری شوق و عطش و تقاضا برای تکرار عمل در دل.

  این توصیه شبیه توصیه به دست برداشتن از غذا قبل از سیر شدن است و علاوه بر عبادت در برنامه‏های دیگر نیز باید رعایت شود.

  از جمله اموری که رغبت و اشتیاق نفس را حفظ می‏کند، انجام دقیق برنامه و بالا بردن کیفیت عمل است. دانش‏آموزی که در تمام جلسات درس به موقع حضور یافته، قبل و بعد از درس مطالعة کافی نموده و تمارین هر بحث را در دفتری آراسته و منظم نوشته‏است، برای حضور در کلاس اشتیاق بیشتری دارد.

  این نکته گرچه ما را به اهمیت التزام عملی به وظیفه و دقت در کیفیت انجام کار متوجه می‏سازد. اما نباید برای کسانی که به هر دلیل ناموفق بوده‏اند و پاره‏ای از مراحل پیدایش ملکه را وانهاده‏اند، موجب دلسردی و ناامیدی شود. اقدام عملی انسان از هر کجا آغاز شود نتیجه‏بخش و مؤثر است و هرگز تباه و ضایع نمی‏شود. خداوند متعال می‏فرماید:

  إِنّی لاأُضیعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنکم[22]

  از امور دیگری که به حفظ اشتیاق و نشاط نفس کمک می‏کند معاشرت و ارتباط با چهره‏های موفق وممتاز یک رشته است که در این باره در آینده سخنی خواهیم داشت.

  و نیز تسهیل برنامه و پیراستن آن از امور غیر ضروری و زائد - که اصل طرح را بزرگ و غیرعملی جلوه می‏دهد - در ایجاد انگیزه و اشتیاق مفید است.

   

  • تعداد رکورد ها : 208
  کتاب به کجا و چگونه
   
  الی این و کیف (ترجمه عربی کتاب به کجا و چگونه)
   
  مقصد رشد اخلاقی
   
  چکیده کتاب به کجا و چگونه